Yeni Trend Zemin Uygulamaları

Yer uygulamaları her devre yeni trendlerle karşımıza çıkıyor. Tabii taş, seramik, mozaik, porselen karo, cotto… Taş yer kaplama malzemeleri, hayat sürdüğümüz mekanların zeminlerinde yeni trend.

Mekanda öncelikle duvar rengi, mobilyalar, tekstiller ve aydınlatma ilgi çeker. Mekanın sebep göründüğünün en ehemmiyetli belirleyicisi, zeminlerdir. Yer kaplama kötüyse, mekan bütün havasını kaybeder. İyi tek yer programı ise odada mükemmeller yaratır. Son zamanlarda ahşap yer birçok seçenek bulunuyor. Peki, hangi odaya hangi yer malzemesi seçilir? 

Etkileyici tesir yaratmak için yer kaplamasını seçmek oldukça önemli. Şahsi beğeniler ilk tasarıda olsa da odanın her kısmı için makul yer kaplamaları olduğunu unutmamanız gerek. Yaşam trafiğinin kesif bulunduğu alanlarda dayanıklı yer kaplama seçenek edilmelidir. 

Yer kat gibi bodrum odaları için rutubete ideal yer kaplamaya hüküm verilmelidir.

balkon zemini için öneriler

Balkonlarda da hararet derecesine göre değişik yer opsiyonu makul olabilir. Şayet ısıya maruz kalmayacak tek balkonunuz varsa seramik fayans kullanabilirsiniz.

banyo için yer karosu

Banyolarda ise seramik fayans ideal seçim… Banyoda ilk olarak düşünülecek olan, su geçirmeyen, yıkanabilir ve kaygan olmamasıdır.

Zemin Uygulamalarında İdeal Alternatifler

Daha az kaygan ve henüz kalın olan yer seramikleri, bölgeleri daha geniş ve rahat gösterir. Sırlı seramik, terracota ve porselen karo gibi seçenekleri bulunur. Seramik karolar, hijyenikliği basit ve basit aşınmayan tek yapıya sahiptir. Fakat dış kullanım için makul değildir. Seramikleri kuvvetli deterjanlar ve çözücüler ile temizlemekten kaçınmalısınız. Yalnızca su ve süngerle hijyenikliği yapılabilir. Kil parçalarının güneş dahilinde kurutulup fırına verilmesi ile oluşan terracota, sırlı ya da sırsız olarak kullanılabiliyor.

Doğal taşların imitasyonu olan porselen karolar da aşınması zor ve suya dayanıklılık özelliği ile ilgi çeker. Çizilmeye, lekelenmeye karşı oldukça güçlüdür. Kaymazlık özelliği, renk ve boyut seçeneklerinin varlığı hasebiyle, yerde kuvvetli tek alternatiftir. Hijyenikliği kalifiye tek malzeme getirmeden yapılabilen farklı tek malzeme de granittir. Tabii tek yapı taşı olan granit, uzun yaşamlı ve sağlamdır.

Eğer ananesel malzemeler kullanmak dilerseniz, bunun için ideal seçenek, mermerdir. Sert tek yapı malzemesi bulunduğu için mevsim koşullarından ve ısı değişikliklerinden yüksek miktarda etkilenmez. Mermerin senede tek sefer olmak suretiyle kalifiye taş cilasıyla cilalanması tekniği ile bakımı da oldukça kolaydır.

Son devresinin trend yer uygulamalarından bir tanesi de mozaik…Kullanıldığı mekana rahatlık hissi vermesiyle beraber basit temizlenebilir olması da mozaik tüketimini artırıyor. Banyo, mutfak gibi mekanlarda birçok değişik renk ve motif opsiyonu bulunuyor. Mozaik yer kaplamasında sarf edilen taşlar, mekanın yer kaybı yaratan girinti ve çıkıntılı alanlarında da rahatlıkla uygulanabiliyor.

Kahve, beyaz, somon olmak suretiyle çoğunluklu olarak açık tonların seçenek edildiği giriş, hol, salon, banyo ve mutfaklarda oldukça abiye neticeler veriyor.
Dış mekan zemininde güzel tek seçenek de çakıl mozaiktir. Çağdaş dekorasyonlar için seçilen çakıl mozaik program, çoğunlukla hol, giriş, balkon, bahçe, teras, havuz ve avlu gibi geniş zeminli alanlarda kullanılır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. mermer yer zemin döşemeleri Yeni Trend Zemin Uygulamaları için yorumda bulun

    Yeni Trend Zemin Uygulamaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Trend Zemin Uygulamaları için ilk yorumu yapabilirsin.