Yeni Dekorasyon Akımı ” Lagom ”

İskandinav tasarımcıların dekorasyon literatürüne yeni ekledikleri İsveçlilerin yeni yaşam sanatı ” Lagom ” ile tanışmaya hazır mısınız ?

Danimarkalıların yaşam alanlarında yaptıkları keyif yapma becerisi eve yansıtan Hygge akımı, bugünlerde yerini Lagom akımına bırakmış durumda. Lagom akımında ; yaşam kozalarında yaratılan sıcak ve samimi kurgular, yumuşak tekstiller ve davetkar düzenlemelere davet etmekte.

Lagom dekorasyon stilini biraz daha açarak konumuza devam edelim.

İsveççede Lagom ” ne çok, ne az, tam gerektiği kadar ” anlamına gelmektedir. Sürdürülebilir aynı zamanda etnik bir yaşam için yalın bir yaşam stilinin izlerini sürmekte. Yeni İskandinav minimalizm olarak da tanımlayabileceğimiz bu akımda fazlalıklardan arındırılmış, bir düzen ve sadeleştirilmiş seçimler hakimdir.

Evinizi Sadeleştirin

Lagom kavramının altında yatan sadeleştirme eylemini şu şekilde tanımlanabilir. Evinizi , gardırobunuzu, etrafınızı kısacası tüm hayatınızı ne kadar çok doldurursak, o kadar çok mutlu olacağımızı sanırız. Farkına varmadan oluşturduğumuz bu kalabalık, bir nevi kendimizi yok etmektir. Unutmayın, azaldıkça çoğalır, sadeleştikçe özgürleşir, ve daha çok görünür hale gelirsiniz.

Lagom’un Hygge’den Farkı

lagom tarzı ev dekorasyon örnekleri

Hygge , kısıtlı bir alanı kapsarken, Lagom ; stresli bir günün ardından evde oluşturacağınız keyifli dekorasyon kurgularıyla rahatlayıp, kendinizi şımartabilirsiniz. Lagom yaşam tarzının anlayışına göre hayatta uyum ve denge esastır. Eğer sizin içinde sadelik ön planda ise aşırılıktan kaçınıp, yalın bir yaşam kapısı arındırabilirsiniz. Hygge tarzında, hisselere odaklanırken, Lagom tarzı merkezine fonksiyonları almakta.

Lagom’un Dekorasyon Şifreleri Nelerdir ?

lagom stili ev dekorasyon ürünleri

Lagom dekorasyon yansımaları arasında zamansız bir stil, monokrom renk paleti yer almakta. Doğayı yaşam merkezlerine taşımak için dekorasyonda hasır yüzeyler, ahşap, keten dokular, bambu , toprak ve mineral tonlara yer verilmekte.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. lagom stili ev dekorasyonu Yeni Dekorasyon Akımı ” Lagom ” için yorumda bulun

    Yeni Dekorasyon Akımı ” Lagom ” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Dekorasyon Akımı ” Lagom ” için ilk yorumu yapabilirsin.