Evinizi Boyamayı mı Düşünüyorsunuz ?

Şuan için oturmakta olduğunuz evinizin iç cephe duvarlarını yeni renklerle buluşturmayı, yada yeni almış olduğunuz evin iç cephesi için duvar rengini yada renklerini seçmek üzereyseniz, son kararınızı vermeden mutlaka bu konumuza bir göz atın, deriz.

Kısa bir süredir, elinizde renk karteli, acaba bu renk mi, yoksa bu ton mu, oturma odasına bu renk daha mı çok yakışır, yatak odası hangi renk olmalı, evin her alanında aynı renk mi, yoksa farklı renk tonlarını mı tercih etsem diye düşünüp duruyorsanız, şuan kararınızı kolaylaştıracak olan birkaç duvar boyası önerisinde bulunmak istiyoruz.

Şimdi arkanıza güzelce bir yaslanın, renk kartelini bir kenara bırakın, yanınıza çayınızı yada kahvenizi alın, yeni boyanın seçimi için birlikte küçük bir ön araştırma yaparak işe başlaylım.

Yeni İç Cephe Duvar Rengi Ne Olmalı ?

Evim için öyle bir duvar rengi ve tonu tercih etmeliyim ki, her baktığımda içim açılmalı, evimin enerjisi yükselmeli ve kendimi çok mutlu hissetmeliyim, dercesine duvar boyası renk kartelasına baktığınızı görür gibiyiz. İşimizi kolaylaştırmak adına şu yolları izleyebilirsiniz.

Sevdiğiniz Renk Paletinin Yolundan İlerleyin

Zarif, şık ve görsel estetiği yüksek olan bu ev dekorasyonu kurgulamak için halıdan perdeye, mobilyadan aksesuara tüm parçaları birbirleri içerisine uyumlu olması gerekir. Evin genelinde ve odaların bütünlüğünde bu ahengi yakalamak için sizlerin de çok iyi bildiği gibi tercih edilen ürün çizgisi kadar renk ahengi de büyük bir rol oynamakta. Şuan için aklınızdan geçen, evimin duvarları hangi renk olmalı, sorunun yanıttı için yaşam alanınızın dekorasyonda yer verdiğiniz renk paletini baz alarak, bu paletle ahenk içinde olan duvar boyasını tercih edebilirsiniz.

Konuyu biraz daha detaylandırmak adına şöyle bir örnek verelim.

gri beyaz oturma odası dekorasyonu

Varsayalım ki , oturma odanızın dekorasyonunda minimalist bir çizgi sahip. Renk olarak da tercihinizi gri – siyah – beyaz üçlemesinden yana kullandınız. Bu dekorasyonu zarif bir şekilde tamamlamak için oturma odanızın duvarlarını beyaz, beyaz tonları, gri yada gri tonlarında tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ! Renklerin Psikolojik Olarak Üzerimizde Etkisi Söz Konusu

Bir çoğumuzun üzerinde durduğu, bir çoğumuzun da es geçtiği bir durum var. Renklerin bizim üzerimizde psikolojik açıdan bir etkisi söz konusu. Bu etkiyi göz önüne alarak renk seçimizi yapmakta fayda var. Aklınızda bulunsun, herhangi bir odada yada mekanda yoğun bir şekilde kullanılan renk psikolojik açıdan olumsuz bir duruma neden olabiliyor. Mesela kırmızı rengi ele alalım. İştah artıran bir renk olarak bilinen kırmızı rengi aşırı kullandığımız taktirde öfkeye zemin hazırlayabilmektedir. Bu nedenle birçok uzman kırmızı rengi aşırı derecede yemek odasında veya yatak odasında kullanmayı pek tavsiye etmemektedirler.

Odanızın Fiziksel Özelliğine Göre Renk Grubunuzu Belirleyin

Yaşamakta olduğumuz alanların bazıları oldukça büyük ve geniş olurken, bazıları küçük, dar hatta karanlık olabiliyor. Eğer sizin de evinizin odası yada odaları küçük ve karanlık ise duvar boyası renk seçiminde tercihinizi açık renk gruplarından yana yapmanızı öneririz. Tercih edeceğiniz açık renk yada renk grupları sayesinde odanız olduğundan daha geniş, daha ferah aynı zamanda daha aydınlık görünecektir. Şu noktada aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Küçük odaları daha ferah ve aydınlık göstermek için hangi rengi tercih etmeliyiz ? Hemen sorununuzu kısaca bir yanıtlayalım.

Unutmayın, küçük ve dar odaları hem geniş, hem ferah hem de aydınlık göstermek için açık duvar boyası renkleri arasından tercih yapmalısınız. Küçük bir dipnot da paylaşalım. Odanız küçük ama yeteri kadar ışık alıyorsa koyu renklerin farklı tonlarını da düşünebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. evin duvarları hangi renk olmalı Evinizi Boyamayı mı Düşünüyorsunuz ? için yorumda bulun

    Evinizi Boyamayı mı Düşünüyorsunuz ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evinizi Boyamayı mı Düşünüyorsunuz ? için ilk yorumu yapabilirsin.