Evini Güzelleştirecek Rustik Perdeler

Bir evin görsel estetiğini artıran en önemli ev tekstil ürünleri arasında perdeler büyük bir rol oynamakta. Evininin tüm odalarını yada bir odanızın perdesini yenilemeyi düşünüyor ama bir türlü nasıl bir perde seçeceğinize karar veremiyorsanız, sizler son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan, rustik perdeleri öneririz.

Kısaca rustik perdenin ne olduğunu tanımlayacak olursak ; şöyle bir tanım yapabiliriz. Rustik perde ; korniş yerine rustik olarak adlandırdığımız silindirlere takılarak kullanılan bir perde türüdür. Pirinç – ahşap veya metal halkalara takılan bu perde, genellikle mobilya konusunda iddialı parçaları tercih eden ev dekorasyonlarında daha çok rastlamaktayız.

Evimizin genelini ve odaların atmosferini değiştirip yenileyen perde detayları, konforlu evlerin olmazsa olmaz dekorasyon detayları arasında yer almakta. Bugünlerde yeni yıl yaklaşmasıyla da birlikte evlerinde küçük bir değişiklik yapıp, odaların atmosferlerini değiştirmek isteyenler perde konusunda tercihini rustik perde modellerinden yana yapmakta.

Neden Rustik Perde ?” diyenler için birkaç neden sıralayalım.

Rustik Perde Nedir ?

Biraz öncede kısaca açıkladığımız gibi rustik perde ; korniş yerine rustik ad olarak bilinen silindire asılarak kullanılan bir perde türüdür. Bu perde türünün son dönemlerde oldukça revaçta olmasının nedenleri arasında bulunduğu mekanın albenisini artırması, şık aynı zamanda zarif bir görünüm oluşturmasından dolayı popülerliğini gün geçtikçe artırmakta. Dekorasyon alanında iddialı olan mobilya seçiminde biraz daha lüks ayrıntılara önem verenler mekanın dekorunu elit bir şekilde tamamlamak için pirinç – ahşap yada metal halkalara geçirilerek kullanmış perdeleri tercih etmekte. Yeni evli çiftler ve görsel açıdan estetiğe önem veren kişilerde tercihini bu yönde yapmakta.

Rustik Perdeyi Hangi Odada yada Odalarda Kullanmalıyım ?

yeni sezon perde modelleri rustik

Zevkinizin doğrultusunda rustik perdeyi evinizin her alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oturma odası, salon ve yatak odasının dışında dilerseniz mutfak ve banyo alanınızda bile kullanabilirsiniz. Dilerseniz ofisinizde, toplantı salonunuzda veya işletmelerinizde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Şöyle bir ihtişamlı otellere göz attığınızda onlarında tercihlerini bu perdeden yana kullandıklarını görebilirsiniz. Bu perdeyi istediğiniz alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz ama bir iki kriteri göz önünde bulundurmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Kullanacağınız mekanın genel çizgisini göz önüne alarak desen seçimini yapmalısınız. Ayrıca taktığınız yere göre kumaş cinsini ve perde boyunu ayarlamalısınız.

Değişik Model ve Tasarımları İle Görenleri Mest Ediyor

rustik perde modelleri 2021

Şöyle bir perde sektöründe yer alan ürün kategorilerine baktığımızda sayısız model ve tasarımlar karşımıza çıkmakta. Göz estetiğinize ve zevkinize hitap eden yalın tasarımlar, günümüzün popüler renklerden oluşan modeller, kalın ince kumaşlar, farklı desenlere sahip birçok ürünü bu kategoride rahatlıkla bulabilirsiniz. Aklınızın bir kenarında bulunsun 😉 Şimdilerde birçok iç mimar değerli müşterilerine perde konusunda rustik perdeleri önermekte. Görsel estetiği ve kullanım rahatlığı yanı sıra fiyatıyla da her bütçeye hitap etmekte.

Rustik Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Gelelim, işin temizlik boyutuna ! Rustik perdeleri , temizlik konusunda diğer perdeler ile karşılaştırdığımız zaman olduğu yerden daha çabuk çıkartılabildiğinden dolayı yıkama açısından avantaj sağlamakta. Tercih etmiş olduğunuz ürün eğer kalın bir kumaşa sahip ise dilerseniz belirli aralıklar ile elektrikli süpürge yardımı ile temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkamak istediğiniz zaman perdenizi düzenli bir şekilde bez torbasının içine yerleştirip çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Ütü ile zaman harcamamak için yapmanız gereken ise, perdeyi çamaşır makinesinden çıkarttıktan sonra nemli olarak asmak olacaktır. Yapacağınız bu uygulama sayesinde hem perdenizin kullanım ömrünü uzatmış olacaksınız, hem elektrik hem de ütü derdinden kurtulup, zamandan da tasarruf sağlamış olacaksınız. Böylece zaman size kalmış olacak 🙂

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yeni sezon perde modelleri rustik Evini Güzelleştirecek Rustik Perdeler için yorumda bulun

    Evini Güzelleştirecek Rustik Perdeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evini Güzelleştirecek Rustik Perdeler için ilk yorumu yapabilirsin.