Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapmalıyım

Özellikle kış aylarında evlerin kapalı kalmasından dolayı, evler havasız kalıyor ve bunun sonucunda zaman içerisinde pis bir koku etrafı sarmaya başlıyor. Açık bir mutfak sistemine sahipsek, ekstradan birde yemek kokusu etrafa yayılmaya başlıyor. Peki, mutfaktan odaya yayılan yemek kokularını gidermek, yaşam alanlarımızdaki rahatsız edici kokuları giderip, evimizin misler gibi kokması için ne yapabiliriz. Yaşamakta olduğumuz mekanları misler gibi güzel kokması için bazı yöntemler mevcut. Hemen bu yöntemlerden birkaç tanesini sizler ile paylaşalım.

Yaşadığımız mekanların güzel kokmasını sağlamak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri doğal yöntemlerdir. Sevdiğimi doğal bitkileri kullanarak elde ettiğimiz katkı maddesi ev kokusu alternatifleri ile yaşam alanlarınızın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Yaşam alanımızda özellikle mutfakta oluşmakta olan ve mutfaktan evin farklı alanlarına yayılmaya başlayan yemek kokularını ve kötü kokuları ortadan kaldırmak için aynı zamanda mutfağımızın bahar çiçekleri gibi taze ve güzel kokması için doğal yöntemleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

evim nasıl güzel kokar

Doğal yöntemler dışında ne tercih edebiliriz diye soracak olursanız, sentetik oda kokularını önerebiliriz. Sağlığınıza herhangi bir zararı olmayacak kimyasallar kullanıp, güzel bir oda kokusu oluşturabilirsiniz. Evinizin güzel kokması için ne yaparsanız yapın, ama öncelikle mutfağınız her zaman temiz ve mis gibi kokması gerektiğini unutmayın !

Evinizin Güzel Kokması İçin Yapabilecekleriniz

Öncelikle Mutfak Kokusundan Kurtulun

Kızartma yapılan, yemek pişirilen alan olan mutfaklarımızda zaman içerisinde kalıcı yemek kokuları oluşmaya başlar. Kalıcı yemek kokularının oluşumunu önlemek için mutfak alanları için üretilmiş olan tamamen doğal bitkilerden elde edilen oda kokularını tercih etmenizi öneririz. Mutfağınızın her zaman için doğal kokmasını isterseniz de canlı çiçeklerden yararlanabilirsiniz.

Eviniz Çiçek Gibi Koksun

evde yetiştirilen güzel kokulu çiçekler

Evinizde doğal bir güzellik, yaşam enerjinizi yükseltmek için evinizin alanlarında doğal bitkiler ve canlı çiçekler bulundurabilirsiniz. Evde yetiştirebileceğiniz doğal bitki ve çiçekler sayesinde hem eviniz doğal güzel bir kokuya sahip olacak, hem de evinizin dekorasyonunda doğal bir görüntü oluşturmuş olursunuz. Evde ne tür bir bitki yada çiçek yetiştirebilirim, diye soracak olursanız hemen ev içinde yetiştirebileceğiniz birkaç çiçek önerisine bulunalım. Menekşe – Fulya – Begonya – Nergis – Anemon – Orkide. Doğal bir koku oluşturmak için kokulu kaktüsleri düşünebilirsiniz.

Her Mevsim Evinizi Mutlaka Havalandırın

Aklınızda bulunsun ! Evde istenmeyen kokuların en büyük ve en keskin düşmanı temiz havadır. Bir taraftan evinizin güzel kokması, bir taraftan da içeriden pis havanın çıkıp, temiz ve taze havanın girmesi için düzenli olarak odalarınızı evinizi havalandırın. Şimdi diyeceksiniz ki, kışın buz gibi kesin soğuk günlerde evi kim havalandıracak ! Hava ne kadar soğuk olursa olsun kısa bir süreliğine de olsa pencereyi açıp, temiz havanın içeri girmesi sağlayın. Her mevsim eviniz nefes alsın.

En Sevdiğim Kokular Aromatik Mum ve Tütsüler

ev için aromatik mumlar

Bir taraftan odalarınıza aromatik kokular yayarak güzel kokmasını sağlamak bir taraftan da romantik bir dekorasyon oluşturmak için aromatik mumlar ve tütsüler vazgeçilmez unsurlarımızın arasında yer almakta. Sizde odanızda romantik bir ambiyans aromatik bir koku yaymak isterseniz aromatik mumlar mutlaka bir göz atın, deriz. Aromatik koku için önerimiz : lavanta – yasemin – gül – limon – kekik

Evde Evcil Hayvanız Var İse

Evde kötü kokunun oluşmasına neden olan diğer bir konu ise evcil hayvanlardır. Eğer sizlerde evinizde evcil hayvan besliyorsanız koku konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekecektir. Evde kedi , köpek besliyorsanız yatmış oldukları yere biraz bebe pudrası serpebilirsiniz. Kafesteki kuşunuzun, kafesini düzenli aralıklarla temizleyin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. evim nasıl güzel kokar Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapmalıyım için yorumda bulun

    Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapmalıyım için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapmalıyım için ilk yorumu yapabilirsin.