Evin Dağınıklığı Nasıl Giderilir ?

Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinden dolayı evde geçirdiğimiz süre artmaya başladı. Çocuklarında evde olmasıyla birlikte ev zaman zaman dağınık bir görünüm alıyor. Kimi oyuncağını evin her yanına yayar, kimi aradığı kıyafetini bulmaz, aman bu da burada kalsın, birazdan kaldırım derken, işin içinden çıkılmaz , bir duruma geliyor.

Şuan bu yazımıza eşlik eden birçok sevgili takipçilerimiz, aynen bizim evde durumlar aynı, dediğini duyar gibiyiz. Şuan için aynı konudan yana dertliysek, gelin birlikte 5 adımda evin dağınıklığını nasıl giderebileceğimiz konusuna bir el atalım.

Evin dağınıklığını gidermek için işin uzmanlarından olan İç Tasarım Uzmanı Victoria Harrison , evin daha düzenli kalabilmesi için neler yapabileceğimiz konusundaki önerilerini sizler ile paylaşalım.

Ayrıntılara geçmeden önce kısa bir hatırlatmada bulunalım. Aklınızda bulunsun, antreler, ayakkabılar, çantalar ve yaşam alanınızda oluşabilecek her türlü dağınıklıklar doğal bir çöplük alanıdır. Böyle bir durumda düzeni sağlamak zor olabilir.

Birçoğumuzun evinin girişinde, antresinde yada koridorunda bir vestiyer olarak kullanılabilen bir olmayabilir. Ama bu antre veya koridor alanında akıllı depolama çözümü olmayacağı anlamına gelmez.

Bu önemli hatırlatmaları da yaptıktan sonra şimdi hızlı bir şekilde konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

5 Adımda Evin Dağınıklığını Giderme

İç tasarım uzmanı Victoria Harrison, evin dağınıklığın giderilmesi konusunda şu önerilerde bulunuyor.

Antre İçin Bir Oturma ve Depolama Bankı Edinin

evin girişi için oturma alanı

Evinizin giriş bölümü için güzel bir oturma ve depolama bankı bulundurmanızı öneririz. Girişte, antre de yada koridor alanında kullanacağınız bu sandıklı oturma bankı, hem ayakkabılarınızı giymek için rahatlıkla oturabileceğiniz bir alan sunacak, hem de alanda bir depolama alanı oluşturmuş olacaksınız. Sandıklı bank sayesinde hem alanın dekorasyonuna şık bir dokunuş yapmış olursunuz, hem de dağınıklığı gidermek için güzel bir depo alanına sahip olmuş olursunuz.

Sezon Dışı Ürünleri Ortadan Kaldırın

İç tasarım uzmanı Victoria Harrison, evin düzenini doğru bir şekilde sağlamak için öncelikle mevsimine göre hareket etmemiz gerektiği konusunda uyarıyor. Evinizin girişi küçük ise mutlaka mevsime göre hareket etmekte fayda var. Malumunuz şuan kış mevsimini yaşamaktayız. Hemen ayakkabı dolabı içerisinde bir düzenleme yapıp, kış ayakkabılarımızı yerleştirip, yazlıkları kaldırıyoruz. Şemsiyeler gözümüzün önünde olması için hemen çıkış kapısının yanında yer alacak şemsiyeliğinin içine bırakıyoruz.

Her Şey İçin Bir Alan Oluşturun

merdiven altı dolap modelleri

Sevgili Victoria , eğer ev içerisinde merdiven mevcut ise, merdiven altı gibi yerlerin çok güzel bir akıllı depolama alanı olarak kullanabileceğini söylüyor. Merdiven altı müsait ise buraya kullanışlı bir gömme dolap yaptırabilirsiniz. Hem merdiven alt kısmını değerlendirmiş olursunuz, hem dağınıklığı ortadan kaldırmak için şık bir akıllı depolama alanı oluşturmuş olursunuz.

Üst Rafları Kullanın

Evinizin girişi istediğiniz kadar büyük ve geniş değilse, sınırlı bir alana sahipseniz, mekanda ekstra alan kazanmak için dikey düşünmenizi öneririz. Uzun süredir kullanmadığınız, ama bir türlü de atmaya kıyamadığınız bazı eşyalarınızı göz önünden kaldırmak için eşyaları üst raflara yerleştirebilirsiniz. Kutu içerisine düzenli bir şekilde yerleştirmiş olduğunuz eşya kutusunu, dolap üstüne de rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

Ayakkabı Saklama Alanlarını Sakın Es Geçmeyin !

İngiliz İç Tasarım Uzmanı Victoria Harrison, göre ev alanında en büyük dağınıklık genelde evin giriş kapısı alanında birikmekte. Basit bir örnek verecek olursak, ayakkabıları ele alabiliriz. Şuan için kaç çift ayakkabınız mevcut ? Kendi ayakkabılarınıza birde aile bireylerinin ayakkabılarını da kattığımızda sayı oldukça yükseliyor değil mi . İşte bu durum evin giriş alanında kalabalığa neden olmakta. Şöyle bir düşünün dışarıdan eve girdiğinizde ilk iş ayakkabıları çıkarıp, bir kenara attığımız zaman giriş alanı oldukça daralıyor ve dağınık bir görünüm oluşturuyor. Bu dağınık görünümü gidermek için güzel bir alan oluşturun.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dağınık evler için çözümler Evin Dağınıklığı Nasıl Giderilir ? için yorumda bulun

    Evin Dağınıklığı Nasıl Giderilir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evin Dağınıklığı Nasıl Giderilir ? için ilk yorumu yapabilirsin.