Evi Süpürürken En Sık Yaptığımız Hata

Elektrikli süpürge ile evimizi temizlerken farkına varmadan bazı hatalar yapıyoruz. Görünüşte sanki hiç bir yerde toz kalmamış, halı ve koltukların üzerindeki tüm kırıntılar pislikler temizlenmiş gibi görünse de işin aslı bazen göründüğü gibi olmayabiliyor.

Evimizi süpürgen temizlerken en sık yapılan hataların neler olduğunu biliyor musunuz ? Pencere veya aynaları temizlemek görünürde temizlenmiş, parlamış bir izlenim verir. Tıpkı evi süpürerek temizlediğimizi sandığımız gibi .

Yeni bir halı aldığınızı varsayalım, ya da evinizin zemini yakın bir zamanda yenilediğinizi varsayalım. Şöyle bir elektrikli ile evi temizleyim dediniz ama baktınız ki elektrikli süpürgeniz eskisi kadar iyi temizlemediğini gördünüz. Bu durum biraz canınızı sıkmakla birlikte en kısa zamanda elektrikli süpürgenizin değiştirmeniz gerektiğine karar verdiniz. Durun ! Hemen yeni bir ürün almadan önce elinizde mevcut olan ürünü bir gözden geçirelim. Muhtemelen hatalı süpürmeden dolayı makineniz emme gücü zayıflamış, boru bir şey tıkamış olabilir. Yeni bir ürün almadan önce şu önerilerimize bir göz atın.

Evi Süpürürken Yaptığımız Bazı Hatalar

halı temizliğinde elektrikli süpürge nasıl kullanılır

Süpürmeye Başlamadan Önce !

Evinizin her tarafını elektrikli süpürge ile temizlemeye başlamadan önce mutlaka elektrikli süpürgenizin torba kısmının dolu olup olmadığını kontrol edin. Unutmayın ! Dolmuş bir süpürge emme gücünü kaybetmiş bir makinenin en yaygın nedenidir. Aşırı derecede yüklenmiş bir hazne sadece kısa vadede performansını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda makinenize zarar vereceğini, zaman içerisinde motorun aşırı derecede ısınmasına neden olmakla birlikte kötü bir şekilde bozulmasına da neden olacaktır. Yapmış olduğumuz bu küçük hatadan dolayı elektrikli süpürgenin gelen ömrünü elinizle kısaltmış oluruz.

Filtreyi Temizlemeyi İhmal Etmeyin !

Elektrikli süpürgenin ömrünü kısaltan diğer bir unsur ise temizlenmemiş filtrelerdir. Aklınızda bulunsun ! Tıkanmış bir hava filtresi zaman içerisinde hava akışını kısıtlamaya başlayıp makinenin emme gücünün azalmasına zemin hazırlar. Rutin aralıklarla makinenin filtresini kullanım kılavuzuna göre uygun şekilde temizliğini sağlayın. Makinenizin filtresini yıkanabilir özelliğe sahip ise yaklaşık üç ayda bir yıkayın. Tek kullanımlı filtre ise yaklaşık altı ayda bir değiştirmenizi öneririz.

Hızlı Süpürüyor Olabilirsiniz

Ne kadar hızlı süpürsen zemin ve halı o kadar temiz olur, aynı zamanda , zamandan da tasarruf etmiş olurum, diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz ! Elektrikli süpürgeniz ile hızlı bir şekilde zemini ve halıyı temizlemek iyi bir sonuç gibi görünebilir. Ama tv ünitesi kirleri toplama özelliğini es geçerseniz , halınızın uzun süre temiz kalmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Mümkün oldukça yavaş, her toz birikintisine ulaşarak temizlik yapmaya özen gösterin. Bu sayede odanız eviniz uzun süre daha temiz kalacaktır. Yavaş süpürge yaptığınız taktirde makineniz her kırıntıyı daha iyi çekeceğini unutmayın.

Süpürürken Farklı Yönlere Yönelin

İlk etapta düzenli bir şekilde alanı süpürün. Sonra yön değiştirerek süpürme işlemine devam edin. Yapacağınız bu yön değiştirme sayesinde sert zeminlerde hiçbir noktayı gözden kaçırmamış olursunuz . Özellikle halılarınızı bu şekilde süpürmenizi tavsiye ederiz. Halınızı süpürürken , elektrikli süpürgenin başını halı üzerinde iterken büyük bir ihtimal aynı anda ileri itiyor ve çekiyorsunuzdur. Yapmış olduğunuz bu uygulama ile dikey veya aynı yöne gidip gelmediğiniz sürece toz ve kirlerin halıya hapsetmiş oluyorsunuz.

Süpürmeye Başlamadan Önce Büyük Parçaları Toplamayı Unutmayın !

Evde küçük tatlı bir afacan veya afacanlar var ise, mutlaka evin bir yerlerine onlara ait oyuncaklar vardır. Süpürme işlemine başlamadan önce etrafa yayılan büyük parçaları toplayarak işe başlayın. Büyük parçaların dışında kağıt parçaları, ataç, boya kalemleri, lastik bant ve cam gibi makinenize zarar verecek olan unsurları mutlaka elinizle toplayıp, süpürme işlemine öyle geçin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. halı temizliğinde elektrikli süpürge nasıl kullanılır Evi Süpürürken En Sık Yaptığımız Hata için yorumda bulun

    Evi Süpürürken En Sık Yaptığımız Hata için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evi Süpürürken En Sık Yaptığımız Hata için ilk yorumu yapabilirsin.