Dekorasyonda Yeni Stil ”Wabi-Sabi”

Yeni yıla yeni başlangıçlar yapmak isteyenler bugünlerde ” Wabi- Sabi Stili” ne yönelmiş durumda ! Dilden dile dolaşmaya başlanan yaşadığımız alanları yavaştan yavaşa etkisini göstermeye başlayan Wabi – Sabi Stili nedir, ne değildir, diye bir inceleyip, sizinle paylaşalım, istedik.

Her ne kadar bu stil, yeniymiş gibi dilden dile dolaşmaya başlanmış gibi görünse de aslında bu stil geçmişi taaa 16.yy kadar dayanmakta. 16 yy. zengin malzemelere tepki olarak bu stil ortaya çıkmaya başlamış. Wabi- Sabi’yi günümüze taşıyan ise Japonların sanat ve yaşam felsefesidir, diyebiliriz.

Bu stili kısaca bir tanımlamak gerekirse, şöyle bir açıklama yapabiliriz. Bu stil nasıl bir düşünceyi savunuyor, diye baktığımızda karşımıza şöyle bir durum çıkmakta. Hem yaşam, hem de sanat alanında ” kusursuz ve edebi oldukları için değil, kusurlu ve geçici oldukları içindir ” düşüncesini savunmaktadırlar. Bu stil genel olarak minimalist ve yalın tarzı benimseyenlerin oldukça ilgisini çekmekte. Bu yönünü sayesinde günümüzde popülerliğini git gide artırmakta.

Wabi- Sabi Stilini Dekorasyonuma Nasıl Aktarabilirim ?

Bu kısa açıklamadan sonra gelelim, işin bizle olan kısmına, yani dekorasyon kısmına. Evinizin stilinde yeniliğe gitmeyi düşünüyor ve aklınızda yalın ve minimalist bir tarz var ise, Wabi – Sabi stilini evinizin çizgisine yansıtabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacağız, dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen bu stili nasıl uygulayabileceğiniz konusuna kısaca bir değinelim.

wabi sabi stili oturma odası dekorasyonu

Bu stilin en belirgin özellikleri arasında şunlar yer almakta. Doğal nesneler, asimetrik dokunuşlar ve basitlik yer almakta. Genel olarak mobilya seçimlerinde ve evin genelinde abartıdan uzak, anıları olan nostaljik bir görünüme sahip antika nesneler yer almakta. Bu odak noktasından yola çıkarak mobilya seçiminden renklere, aksesuarlardan yüzeylere kadar, yalınlığın ve yaşanmışlığın izlerini taşımaktadır. Bu dekorasyon çizgisinde sentetik ve yapay olan hiçbir öge yer almaktadır. Mekanda yer alan eşyaların birbirleri ile ahengine pek dikkate alınmaz. Burada önemli olan yaşanmışlığı yansıtabilmek, ruha sahip olan ve estetiği nesnelerin uygun bir şekilde bir arada kombinleyebilmektir.

Wabi- Sabi Stilini yaşam alanlarınıza yansıtmak için yapmanız gereken diğer bir aşama ise renkleri belirlemek olacaktır. Tercih edilen renkler, doğanın ana renklerinden seçilmelidir. Bu stilde en çok tercih edilen renklere baktığımızda, ağaçların yeşilleri, toprağın kahverengisi ve kırmızısının tercih edildiğini görmekteyiz. Renk seçiminde nötr bir etki oluşturmak isterseniz de bej ve beyaz rengi tercih edebilirsiniz.

Yaşam alanlarınızın zemin ve duvar yüzeylerinde ise ana malzemenin dokusunu veyahut görüntüsü değiştirecek herhangi bir uygulama yapılmaz. Doğal bir görünüm oluşturmak için tuğla, beton, doğal taşlar ve ahşap gibi materyaller tercih edebilirsiniz.

Minimalist stilde olduğu gibi fazla aşırıya kaçmamak şartıyla birbirleri ile ahenk olmaktan ziyade daha çok işlevselliği öne çıkan eşyalara evinizin alanlarında kullanabilirsiniz. Tercihinizi daha çok doğa yakın kullanmak isterseniz de evinizin dekorasyonunda kütük parçasını tabure yada masa olarak tercih edebilirsiniz. Ya da dilerseniz, bir dal parçasından güzel bir askılık yaparak evinizin dekorunda yer verebilirsiniz.

Evinizin çizgisine biraz da kendi ruhunuzu katmak isterseniz, kendin yap projelerinden yararlanabileceğiniz gibi ev yapımı ürünlere de yer verebilirsiniz. Yaşam alanlarınızda sıcak, samimi, otantik ve yaşanmışlık hissini uyandırmak için tatil yerinden hatıra olarak aldığınız değerli süs eşyalarını, aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

evde yetiştirilen bitkiler

Son olarak bu stilde dikkat etmeniz gereken diğer bir noktayı da hatırlatıp, bugünkü buluşmamızı sonlandıralım. Dış mekanı zarif bir şekilde iç mekana taşıyabilirsiniz. Yani taze çiçek ve saksı bitkilerini evinizin dış mekanında kullanabileceğiniz gibi iç mekanında kullanabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. wabi - sabi dekorasyon özellikleri Dekorasyonda Yeni Stil ”Wabi-Sabi” için yorumda bulun

    Dekorasyonda Yeni Stil ”Wabi-Sabi” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dekorasyonda Yeni Stil ”Wabi-Sabi” için ilk yorumu yapabilirsin.