Dekorasyon Tarzına Göre Halını Seç !

Kış dekorasyonu değince akla gelen ilk unsur, zemine estetik katacak, rengiyle odayı ısıtacak, deseniyle hem odaya hem zemine hareketlik kazandıracak olan halı seçimi gelmekte.

Peki, kış dekorasyona farklı yönlerden estetik katan halı modelleri arasından seçim yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız ? Bugünkü konumuzda bir taraftan yeni sezon halı modellerine göz atacağız, bir taraftan da halı modelleri arasında seçim yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda küçük küçük önerilerde bulunacağız. Biz hazırız, sizde hazırsanız başlıyoruz.

Evimin Dekorasyonuna Uygun Halı Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyim ?

Yaşam alanınızın şık ve zarif bir görünüme kavuşması için evinizin dizaynı için yer verdiğiniz ayrıntı birbirleriyle ahenk içinde olmalı . Yaşam alanınızın dizaynda görsel bir bütünlük sağlamak içinde renk ve desen kriterine dikkat etmek gerekir. Renk ve desen kriterini biraz daha açacak olursak, evin odalarında yer vermiş olduğumuz desenleri halı desenlerinde de yer vermeliyiz. Aynı şekilde mekanda kullanmış olduğumuz renk paletini göz önüne alarak halı rengine yansıtmalıyız. Bir örnek verecek olursak, halı rengine karar verirken oturma grubu rengini göz önünde bulundurabiliriz.

modern halı çeşitleri

Beğendiğiniz halı modelleri arasında son seçiminizi yaparken , halın odaya uygun olup olmadığını belirlemek için zemin dekorasyonu göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Mesela zemin döşemeniz parke yada seramik ise farklı aynı zamanda uyumlu bir seçim yapmak için farklı desen ve renklere sahip halıyı tercih edebilirsiniz. Diyelim ki, zemin döşemesinde desenli seramik mevcut. Zeminde güzel bir kontrast oluşturmak adına tek renge sahip bir halı tercih edebilirsiniz. Ya zemin parke döşeme ise, dediğiniz duyar gibiyiz. Eğer parke döşeme ise o zamanda şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Halı renginiz kesinlikle parke rengi ile aynı olmalı. Koyu kahverengi bir parkenin üzerine açık renkli bir halı tercih etmelisiniz. Tabi, görsel açıdan estetik kazandırmak için mutlaka renk paletini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Halı ve dekorasyon alanındaki muhteşem ahengi yakalamak için göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir kriter ise tercih etmeyi düşündüğünüz halının kullanacağınız alanın dekor çizgisi ile ahenk içinde olmalı.

Buraya kadar halı seçimi yaparken dekorasyonla ahenk içinde olması gerektiği üzerinde durduk. Şimdi ise halı türlerini göz önüne alarak ev dekorasyonunda muhteşem bir ahenk oluşturacak olan halı seçimi, nasıl olmalı, onun üzerinde kısaca duralım.

Eviniz Modern Bir Dekorasyona mı Sahip ?

Evinizin dekorasyonu modern bir dekorasyona sahip ise halı seçimin yaparken şu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

ev dekorasyonuna göre halı seçimi

✔ Modern aynı zamanda sade bir çizgiye sahip ise, renk konusunda da tercihiniz krem, beyaz, gri veya siyah ise halı renginde seçimizi tek renkten yana veya dekorasyonun çizgisinde hakim olan renk ile ahenk içinde olacak bir renk tonu tercih edebilirsiniz.

✔ Modern çizginizi bir tık daha göz önüne çıkarmak için geometrik desenleri tercih edebilirsiniz. Günümüzün modern çizgisine hitap eden üçgen, daire, çizgi yada kare gibi geometrik desenlerin yer aldığı modellere bakabilirsiniz. Estetik açısından geometrik desenlerin üzerinde yer aldığı İskandinav tarzı halılara göz atabilirsiniz.

oval patchwork halılar

✔ Halı trendinde son dönemlerde dikkatleri üzerinde toplamayı başaran patchwork halılara mutlaka göz atmanızı öneririz. Kırk yama işleminden ilham alınarak tasarlanmış olan patchwork halılar, sunmuş olduğu birbirinden farklı renk seçenekleri ile yaşam alanınızın atmosferine yeni bir enerji yeni bir hareket katacaktır.

✔ Bir zamanların klasik stilin göz bebeği olan kürk görünümlü halılar, şimdilerin modern çizginin göz bebeği haline geldi. Antre hatta evinizin dış mekanları arasında yer alan balkon alanında bu tarz halıları tercih edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yaprak desenli halı Dekorasyon Tarzına Göre Halını Seç ! için yorumda bulun

    Dekorasyon Tarzına Göre Halını Seç ! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dekorasyon Tarzına Göre Halını Seç ! için ilk yorumu yapabilirsin.