Dar ve Uzun Salonlar Nasıl Tasarlanır?

Çoğu şahıs ufak ebatta olan odaları dekore eder iken zorlanır.

Çoğu şahıs ufak ebatta olan odaları dekore eder iken zorlanır. Bilhassa uzun ve dar tek mekan var ise tünel hissiyatı olmaması için kafanız defa karışabilir. Gerçekte böyle odaları hazırlamak, dekore etmek o kadar da zor değil.

 Yanlızca birkaç ufak emare ile bu türde ufak ve uzun odaları kolaylıkla dekore edebilirsiniz.Her odada ehemmiyetli mümkün oldukça uzun ve dar odanızda da yürüyüş yolu önemlidir. Evde yaşayanlar için yada gelen konuklar için zikzak çizerek tek koltuğa yönelmesi yada eşyaların üstünden geçmesi kuşkusuz zor olacaktır. 

Bu sebepten yürüyüş yolunu eşyalarınıza göre oluşturmalısınız. Şayet olasıysa, eşyaları odanın tek doğrultusunda toplayabilirsiniz. Değişik tek hava katacaktır.
Uzun ve devasa tek oda sahip olunan ise odayı ikiye bölebilirsiniz. Tek yönü oturma kısmı tek yönü çalışma ortamı yada yemek kısmı gibi olabilir. Yemek kısmı olarak seçenek ettiğiniz de masanızı cam olarak seçenek etmenizde yarar var.

Alanları kendisi kısımlarına kalifiye kullanırken tam ters renkleri seçenek edebilirsiniz.Odanızın tek duvarına da tümşeyleri yüklemeyin. Kimi eşyalarınızı olasıysa şayet odanızın orta bölümüne da konulabilir. Fakat odanızın merkezinde kullanılacak eşyanın çokta devasa olmaması seçenek edilebilir. Yumuşak kenarlı mobilyalar kullanılabilir. Dairesel tek sehpa ise oturma alanının ortasında başka bir deyişle orta bölümünde olabilir. Odanın uzunluğuna göre dik olarak iki ufak şirin koltuk yerleştirerek kullanabilirsiniz. Böylelikle tünel duygusundan da uzaklaşmış olursunuz. L tarzı köşe takımları da kimi uzun ve dar odalar için en uygun düşünce olabilir.


Oturma alanınızda halı tercihinizi her vakit mobilyalarınıza makul ve ufak boyutlarda seçenek ediniz. Kare yada yuvarlak tarzda tek halı seçimi makul olacaktır. Değişik bölmeleri olan tek odada her bölmeye değişik tasarımlarda makul tarzda tek halı seçimi görsellik yönünden parçalayacak ve düz sıkıcı tek hava yaratmayacaktır.Alan dar olmasından kaynaklı koyu renklerden her vakit kaçınmalısınız. Açık tonlar kullanılmalı ve ışığın dağılmasında yararı olan yüzeyler ile ortamın aydınlığından faydalanabilirsiniz. 

Tabii tek aydınlık ortamı için kesinlikle pencerenizi devasa tutun.İki bölmeli tek odada köşelere loş ve o kısmı aydınlatacak lambalar yada ledler seçenek edebilirsiniz.Bu tip ufak mekanlarda az ve öz eşya ile sadeliği seçenek etmek gerekir.

Bu dar odalarda devasa ve az sayıda aksesuar seçenek etmelisiniz. Estetik tek görüntü kazanır ve kalabalık tek bölge yaratmamış olursunuz. Ayrı olarak ufak mekanınızda yer kazanmak öncelik bulunduğu için duvarları kullanın.

Duvar rafları, nişler, gömmeli bölmeler gibi fikirler ile gizleme kısmı yaratabilir ve televizyonunuzu duvarı kullanarak dekore edebilirsiniz.


Odadaki bütün işlevsel eşyaları, aksesuarları oturma kısmı etrafında düzenlerseniz kalabalık tek görüntüden ve bunaltıcı tek havadan uzaklaşılabilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dar ve Uzun Salonlar Nasıl Tasarlanır? için yorumda bulun

    Dar ve Uzun Salonlar Nasıl Tasarlanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dar ve Uzun Salonlar Nasıl Tasarlanır? için ilk yorumu yapabilirsin.