Çiçek Sevenler İçin Ev Dekorasyonları

Doğa ile iç içe yaşamayı seviyor, ama yaşadığımız şehrin şartlarını düşünce bunun pek mümkün olmadığını görmek sizi üzüyor mu ? Eğer istediğiniz her an doğa ile iç içe olamıyorsanız, doğayı evinize davet edebilirsiniz ? Nasıl mı ? Ayrıntılar için konumuzu okumaya devam edin. 😉

Doğayı evimize davet ederken bazı noktaları göz önünde bulundurmamız gerektiğini unutmamak gerekir. Özellikle evde canlı çiçeklere yer vermeyi düşünüyorsanız, her çiçeğin kendine özgü bir bakımı olduğunu unutmayın. Ev dekorasyonunda çiçekleri nasıl kullanabiliriz, sorusunu yanıtlamak için Mimar Eda Yürenk Odabaşı’nın önerilerini sizler ile paylaşıyoruz.

Öncelikle evinizde hangi canlı çiçeği istediğinizi, hangi amaçla kullanmak istediğinize karar vererek işe başlamalısınız. Yeri geldiğinde iyi bir akustik kontrolrolörü ve yaşadığımız mekanda toksin arındırıcı olabilir.

Bugünlerde Evlerde En Çok Tercih Edilen Trend Çiçekler Nelerdir?

salon çiçekleri

ilk etapta evimizin hangi alanında bu konseptin uygun olup olmadığını belirleyerek işe başlamalıyız. Vurgu yapmak istediğiniz alanda bitki kullanabilirsiniz. Bugünlerde dekorasyonlarda trend olmaya başlayan büyük yapraklı salon bitkileri, yuka, paşa kılıcı ve salon palmiyesi gibi bitkiler hem bakım açısından kolay, hem de uzun süre rahatlıkla gölgede yaşayabilmekteler.

Fazla bitkiye gerek yok, sadece bir noktanın yeşil görülmesini istiyorum, diyorsanız, tercih edeceğiniz noktanın duvarın yeşil yapraklı basit bir şekilde uygulanabilecek duvar kağıdı ile kaplatın. Bu duvarın hemen önünde ise birkaç tane uzun saksı güzel bir konsept yaratabilirsiniz. Yapacağınız bu uygulama sayesinde evinizde yeni bir sanat akımı oluşturmuş olup, 2 boyutlu bir çizimi, 3 boyutlu bir çizime taşımış olursunuz.

Maalesef Bitkileri Yerleştirecek Kadar Alanım Yok

Bitkileri yerleştirecek kadar alanım yok, diyenlerdenseniz , şöyle bir kurgu oluşturabilirsiniz. Dikey bir kafes oluşturup, duvara yada tavana yönlendirip, bitkilerinizin o yöne doğru büyümesini sağlayabilirsiniz. Bu kurgu sayesinde bir taraftan duvar ve tavanın birleştiği noktayı kapatmış olacaksınız, bir taraftan da evinizde tropikal bir orman hissi oluşturmuş olacaksınız.

Mutfağınızda Doğal Yeşillere Yer Verin

saksıda mutfak bitkileri

Mutfağınızda yeşilin dinginliğine , doğal kokulara yer vermek için yemekleri lezzetlendiren, onlara doğal bir aroma katan maydanoz, nane gibi yeşillikleri mutfağınızın gelen konseptine uygun olacak şekilde saksılara bırakıp, taze taze koparıp, kullanabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. salon çiçekleri Çiçek Sevenler İçin Ev Dekorasyonları için yorumda bulun

    Çiçek Sevenler İçin Ev Dekorasyonları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çiçek Sevenler İçin Ev Dekorasyonları için ilk yorumu yapabilirsin.