Ahşap Mobilyayı Nasıl Boyayabilirim ?

Şuan için evinizde mevcut olan ahşap mobilyaları değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu düşüncenizi bir kez daha gözden geçirmenizi istiyoruz. Efendim, şuan için yeni bir mobilya almak için ayırdığınız bütçe yeterli olmayabilir. Bütçeniz yeterli olmadığından dolayı da mobilya değiştirme işlemini başka baharlara ertelemek zorunda mı kaldınız ? Bizce başka bahara ertelemeyin !

Belki şuan için yeni bir mobilya alamıyorsunuz ama, mevcut mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Yapacağınız bu yenilik sayesinde hem bütçenizi zorlamış olmayacaksınız, hem de evinize yeni bir mobilya almış hissi uyandıracaksınız. Meraklı gözleri, yazı okuduğunuzu görür gibiyiz. Hemen merakınızı gidermek adına, bu yenileme işlemini nasıl yapacağınızı anlatalım.

Ahşap Mobilyalarını Değiştirmek Yerine Boyamaya Ne Dersiniz ?

Salonunuzda, oturma odanızda yada yatak odanızda bulunan ahşap mobilyayı birazdan anlatacağımız teknikleri adım adım uygulayarak, mobilyanızın makyajını yapabilirsiniz. Biz hazırız, sizde hazırsanız başlıyoruz.

ahşap mobilya boyama nasıl yapılır

Ön Hazırlık

Öncelikle makyajını yenilemeyi düşündüğümüz mobilyaya karar veriyoruz. Sonra bu makyajı yapacağımız alanı belirleyip, küçük bir ön hazırlık yapıyoruz. Boya yapacağımız alanın zemini gazeteyle yada naylonla bir güzel kaplıyoruz. Mobilyanın bir güzel tozunu alıp, zımparalama işlemine hazırlıyoruz.

Zımpara

Ahşap mobilya boyasında zımpara yapıp yapmamak isteğe bağlı bir şey. Bizim bu konuda fikrimizi soracak olursanız, iyi bir sonuç almak için zımpara yapmanızı öneririz. Diyelim ki, boya yapmayı düşündüğünüz mobilyanın yüzeyi, parlak ise , zımpara yapmadan direk boyarsanız, boya bir süre sonra dökülmeye başlayacaktır. Beklenmedik durumlar ile karşılamamak adına zımpara yapın.

Astar

Zımpara işleminden sonra sorulan en çok sorulardan biri de astarın gerekli olup olmadığıdır. Her ne kadar isteğe bağlı olsa da, bizim önerimiz astarın yapılmasından yana. Yapacağınız astar sayesinde, hem mobilyanızın eski rengini kapatmış olursunuz, hem de yeni süreceğiniz boyada düşme olmaz ve rahat boyarsınız. Astar yaptıktan sonra ince bir kat daha zımpara yapmayı unutmayın.

Boya Aşaması

İlk etapta temizlik – zımpara, ikinci etapta astar – zımpara yapıldıktan sonra, şimdide işin en zevkli bölümüne gelindi. Zevkinize, göz estetiğinize ve bulunduğu mekanla ahenk oluşturacak mobilya için renk seçimini yapıyoruz. Daha sonra boyayı bir güzel yapıp, mobilyayı kurumaya bırakıyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ahşap mobilya boyama nasıl yapılır Ahşap Mobilyayı Nasıl Boyayabilirim ? için yorumda bulun

    Ahşap Mobilyayı Nasıl Boyayabilirim ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ahşap Mobilyayı Nasıl Boyayabilirim ? için ilk yorumu yapabilirsin.