8 Adımda Ombre Perde Boyama Tekniği

Bütçenizi çok fazla zorlamadan yeni bir perde sahibi olmaya hazır mısınız ? Nasıl mı ? Şuan için odanızın stilini belirleyen perdeye birkaç dokunuş yaparak yepyeni bir görünüme kavuşturarak, odanızı yeni bir stile kavuşturmanız mümkün. Ayrıntılar için konumuza göz atabilirsiniz.

Ombre Perde Boyama Nasıl Yapılır ?

kendin yap ombre perde boyama

Gerekli Malzemeler ;

📌 Perde

📌 Kumaş boyası

📌 Kova

📌 Sprey şişe

📌 Su

📌 Mandal

Yapılışı :

✔ Batik boyama tekniğinden yararlanarak perdenizi renklendirebilirsiniz. Bu tekniği uygulamak için öncelikle gerekli malzemeleri bir araya getirerek işe başlıyoruz.

✔ Ombre perde elde etmek için öncelikle geniş bir kovanın içini su ile doldurup, perdeyi iyice ıslatıyoruz.

✔ Suyun içerisine kumaş boyasını ekliyoruz. Kumaş boyası olarak dilerseniz toz batik boya tercih edebilirsiniz, dilerseniz de sıvı kumaş boyası tercih edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz kumaş boyasının hazırlama talimatlarına göre boyayı hazırlayın.

✔ Toz boya suda çözüldükten sonra kovanın içerisine biraz daha su ekleyin.

✔ Perdeniz de oluşturmak istediğiniz ombre efektiğine karar vererek ve ombrenin başlayacağı yerden itibaren perdeyi boyalı suya batırın. Perde ıslak olduğundan dolayı boyayı su seviyesinin biraz üzerine doğru çekecektir. Bu noktayı da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Ara ara kumaşın her tarafını boyayı eşit şekilde emmesi için hafifçe karıştırarak 10 dakika bekletin.

✔ İlk 10 dakika geçtikten sonra perdenin bir kısmını sudan çıkartıp ve geri kalanı bir 10 dakika daha bekletin. Boyalı suyun içerisinde kalan kısım daha koyu görünecektir. İstediğiniz kadar ombre efektiğini vermek için bu aşamayı istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

✔ Perdede keskin ton geçişleri yerine daha yumuşak geçişler yapmak istiyorsanız perdenizi boyalı sudan çıkartıktan sonra sprey ile boyayın. Bu uygulama sayesinde geçiş bölgelerinde daha dengeli bir akış oluşturacaksınız.

✔ Son aşamaya geldiğimizde ise perdenin kuruması için gölge bir yerde çamaşır ipine asıyoruz. Unutmayın güneş, boyanın etkisini azaltabilmektedir.

İstediğiniz odayı yeni bir stile kavuşturmak için ombre perdeniz kullanıma hazır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kendin yap ombre perde boyama 8 Adımda Ombre Perde Boyama Tekniği için yorumda bulun

    8 Adımda Ombre Perde Boyama Tekniği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 8 Adımda Ombre Perde Boyama Tekniği için ilk yorumu yapabilirsin.