3 Farklı Mutfak İçin Yerleşim Önerisi

Fiziksel açıdan mutfak alanları farklılık gösterse de temelde üç farklı tip mutfak yerleştirme planından söz etmek mümkün. Sizlerde mutfak alanlarınızı daha kullanışlı hale getirmek adına birazdan önereceğimiz farklı mutfak yerleşim şekillerinden ilham alarak , mutfağınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Mutfak Yerleştirme Planları

📌 Galeri Tipi Mutfak Yerleşim

Fiziksel açıdan genel olarak mutfak alanları, dar ve uzun bir şekle sahiptirler. Eğer sizin de mutfağınız ince ve dar bir alana sahip ise, şöyle bir yerleşim kurgusu oluşturabilirsiniz. Karşılıklı gelen iki duvara tezgah ve dolaplarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu yerleştirmeyi yaparken, şu kriterleri göz önünde bulundurarak yaparsanız, mutfağınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

galeri tipi mutfak yerleşim planı

Öncelikle gerektiği kadar dolap kullanın. Dolap tercihinizi dilerseniz açık raf sistemlerinden yana yapabilirsiniz. Mutfak zemin döşemesinde tercih edeceğiniz parke veya seramiği enlemesine döşeyin. Bu uygulama mutfağınızı daha geniş gösterecektir.

📌 Açık Planlı Mutfaklar

Oturma odası ve salonun mutfakla bir arada olduğu açık mutfak olarak tanımladığımız yaşam alanı ile iç içe olan mutfaklar, sosyalleşmek açısından imkan sağlamakta. Eğer sizde açık plan mutfak söz konusu ise, alanı dizayn ederken bunlara dikkat etmenizi öneririz.

açık planlı mutfak dekorasyon örnekleri

Genelde açık planlı mutfak yerleşimi zormuş gibi görünmekte. Bir taraftan bulaşık yıkama alanı, bir taraftan pişirme alanı, bir taraftan da çalışma alanı derken, bu alanları keskin ama dekoratif çizgiler ile belirlemek için zeminden duvara, dolaplara kadar dokuları farklılaştırmaya özen gösterin.

📌 L Tipi Mutfak Dizaynı

En çok tercih edilen klasik yerleşimlerden biri L tipi mutfaktır. Klasik bir yerleştim tipi olan bu uygulama size maksimum estetik ve çalışma imkanı sunar. Mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmek adına, şu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz.

L tipi mutfak dekorasyonu

Alanı daha verimli ve ferah göstermek için ocak ve lavabonun her iki tarafında eşit tezgah alanı bırakın. Alan mevcut ise şık bir atıştırma alanı oluşturmak için tezgahın bitiş noktalarında yer var ise, küçük bir masa yerleştirebilir yada yükseltilmiş banko yerleştirebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. galeri tipi mutfak yerleşim planı 3 Farklı Mutfak İçin Yerleşim Önerisi için yorumda bulun

    3 Farklı Mutfak İçin Yerleşim Önerisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 3 Farklı Mutfak İçin Yerleşim Önerisi için ilk yorumu yapabilirsin.